Získejte 5 % slevu
pro registrované zákazníky
question
Sleva pro členy Herold klubu
| EUR
phone+420 313 512 633 nebo nám napište (Po-Pá: 07-15h)
Získejte 5 % slevu pro registrované zákazníky question
Sleva pro členy Herold klubu

Vyzkoušejte grilování v zimě

Zimní grilování, to jsou chutě léta s útulností zimy

Grilovací sezóna pro většinu majitelů grilů začíná během jarních měsíců, převážně v květnu. Za vrchol sezóny, kdy se rozpaluje nejvíce grilů a ve vzduchu je cítit vůně grilovaných specialit, se považuje léto, hlavně v období prázdnin, ke kterému gril neodmyslitelně patří. Griluje se takřka všude, na zahradě, během dovolené v kempu, nebo klidně i na balkónech. Avšak s končícím létem a začínajícím podzimem, kdy začínají být dny čím dál kratší a chladnější, se většina majitelů rozhodne gril zazimovat a ten pak musí čekat, až bude zas objeven na novou grilovací sezonu.

Zimní měsíce u nás nejsou úplně obvyklé období spojené s grilováním, ale pomalu začínají získávat na oblibě. Po pravdě, brzo se stmívá, teplota klesá k bodu mrazu a sem tam spadne nějaká ta sněhová vločka, nebo dokonce vydatně sněží. Chtělo by se vám v takových podmínkách grilovat? Jestli ano, čtěte dále, máme pro vás pár tipů a doporučení, jak se na takovou zimní grilovačku dobře připravit, a užít si grilování třeba na zasněžené zahradě nebo na horách. Koneckonců, grilované maso chutná dobře nejenom v létě.

Zimní grilování s grily Weber

Zimní grilování se i u nás stává populární součástí zimních radovánek a je skvělou příležitostí třeba při setkání s rodinou nebo přáteli.

Kvalitní gril je základ

Máte-li v plánu gril teprve pořizovat, nejdříve se rozhodněte, na jaké má být palivo - jestli na dřevěné uhlí, nebo na plyn. Gril by měl být hlavně robustní a zároveň vyroben z kvalitních materiálů, které vydrží nepřízeň počasí a umožní snadnou manipulaci. Doporučujeme vybírat gril s litinovým roštem, který je velmi odolný a zadržuje velké množství tepla. Při zimním grilování je dobré používat gril s víkem, které nejen chrání pokrmy před případným sněžením a udrží co nejvíce tepla uvnitř grilu, ale zároveň jej můžete využít i jako troubu. Můžete si pořídit i gril elektrický, ten je ale spíše vhodný na balkonové grilování nebo do interiérů.

Teplé oblečení a termoska s čajem

Rozpálený gril vydá sice hodně tepla, ale celého vás nezahřeje. Proti chladnému zimnímu vzduchu a klesajícím teplotám si oblečte teplé oblečení, nejlépe nějaký starší nebo pracovní oděv. Důležité je mít teplé boty, krytá záda a pořádného kulicha. Vyvarujte se použití dlouhých šátků, šál a oděvů, které by mohly přijít do styku s grilem a vznítit se. Přes oděv si můžete ještě uvázat kuchyňskou zástěru, která bude chránit vaše oblečení od mastnoty a dalších nečistot. Budete potřebovat kvalitní rukavice - ne zimní, ale tepelně odolné, vhodné na grilování. A nezapomeňte si připravit termosku s teplým nápojem, který vás určitě zevnitř zahřeje.

Grily Weber a zimní grilování

Zahřát se musíte i zevnitř. Nezapomeňte na termosku s teplým nápojem, ideálně s čajem nebo svařákem, který zahřeje a zároveň i povzbudí.

Příprava a grilování

Jako první si samozřejmě nachystejte pochutiny na grilování.  Vsaďte na hutnější pokrmy, kromě zeleniny a oblíbeného kuřete si ze zimního grilu nejvíce vychutnáte vepřové, hovězí a nebo zvěřinu. Poté můžete v klidu začít s přípravou grilu a výběrem vhodného místa, kde hodláte grilovat. Gril a rošt grilu důkladně očistěte a postavte na rovný a pevný povrch. Při výběru místa dbejte na to, abyste měli kolem grilu dostatek prostoru pro volný pohyb. Nemá-li gril pracovní stolek, je dobré si připravit místo, které vám bude sloužit jako pracovní plocha nebo odkladiště.

Negrilujte potmě. V zimních měsících se brzo stmívá, takže plánujete-li odpolední nebo večerní grilování, dbejte na to, aby bylo místo dostatečně osvětleno, případně si připravte nějakou příruční svítilnu, abyste dobře viděli a měli tak kontrolu nad tím, co grilujete.

Připravte si grilovací náčiní. Nesmí vám chybět grilovací kleště a dlouhá obracečka. Hodit se určitě bude štětec na potírání masa marinádou, nebo litinová pánev na grilování menších kousků pokrmů. Chcete-li docílit 100% výsledků, pořiďte si vpichový teploměr, který vám umožní přesné sledování teploty uvnitř grilovaného masa.

Počítejte s tím, že v zimě spotřebujete více paliva. Pro případ nouze, kdyby vám došlo palivo, mějte v zásobě dostatek briket nebo dřevěného uhlí. Pro plynový gril raději počítejte s náhradní lahví s plynem. V zimním období, při teplotách okolo nuly nebo pod nulou, použijte pouze propan, který vydrží teploty až do -42 ° C.

Vpichový teploměr na steaky

S pomocí vpichového teploměru nebo termosondy můžete ohlídat teplotu uvnitř grilovaného masa a dosáhnout tak 100% výsledků.

Gril na tuhá paliva pořádně naplňte grilovacími briketami nebo dřevěným uhlím a pořádně ho rozpalte. K podpálení použijte nejlépe tuhý podpalovač, perfektní jsou podpalovací kostky Weber. V případě plynového grilu stačí otočit regulační knoflík a stisknout zapalovač. Jakmile budete mít správně nažhaveno a ujistíte se, že teplota grilu není příliš nízká, můžete začít pokládat připravené pochutiny na rozpálený rošt. Počítejte s tím, že chladný zimní vzduch může mít vliv na dobu grilování. Čím déle budete grilovat, tím zdlouhavější práce to bude. Proto je pro zimní grilování lepší připravit tenčí a menší kusy pokrmů, což platí zvláště u masa.

Po grilování nezapomeňte na vyčištění a údržbu grilu a jeho správné uskladnění. Pokud budete chtít gril nechat venku pro další použití, přikryjte ho alespoň vhodným obalem.

Zpět na výpis
arrow-up
Čekejte prosím...